Astaksantyna: Zapytaj Eksperta
Nasi doradcy naukowi cały czas otrzymują wiele pytań dotyczących odżywiania. Przeczytaj nasz artykuł, żeby poznać odpowiedzi na niektóre z nich.
JAKIE PRODUKTY ŻYWNOŚCIOWE ZAWIERAJĄ DUŻO WITAMIN, MINERAŁÓW I ANTYOKSYDANTÓW?
Dieta bogata w owoce i warzywa dostarczy większości witamin i składników mineralnych potrzebnych organizmowi. Eksperci zalecają spożywanie 500-1000 gramów owoców i warzyw dziennie. Najlepiej komponować dietę tak, by składała się z różnokolorowych warzyw i owoców, np. żółtej papryki, zielonych brokułów, pomarańczowych marchewek i czerwonych buraków. Orzechy, np. włoskie i nerkowce, czy migdały i nasiona także zawierają dużo witamin i minerałów. Owoce jagodowe mają w sobie dużo antyoksydantów.
NA KTÓRE TKANKI WPŁYWA ASTAKSANTYNA?
Astaksantyna to antyoksydant rozpuszczalny w tłuszczach, chroniący błony komórkowe we wszystkich tkankach przed uszkodzeniami wywołanymi utlenianiem. Ponieważ rozpuszcza się w tłuszczach, ma zdolność przenikania przez barierę krew-mózg, dzięki czemu oddziałuje na narząd wzroku, mózg i centralny układ nerwowy. Udokumentowano także jej wpływ na inne tkanki. Astaksantyna zwiększa wytrzymałość mięśni, hamując wtórną reakcję zapalną po ćwiczeniach. Wykazano także, że zmniejsza fotostarzenie skóry, łagodząc skutki szkodliwego wpływu UV i wywierając działanie przeciwzapalne po eskpozycji na promieniowanie UVB.
JAK ASTAKSANTYNA WPŁYWA NA SKÓRĘ?
Badania wskazują, że astaksantyna poprawia elastyczność i nawodnienie skóry, zmniejsza zmarszczki tworzące się na jej powierzchni wskutek mimiki, odwodnienia i uszkodzenia komórek pod wpływem promieniowania UV, zanieczyszczenia powietrza, palenia papierosów, niewłaściwej diety, problemów z krążeniem i wysokiego poziomu stresu. Promieniowanie UV, uszkadzające skórę, składa się z dwóch różnych rodzajów fal, UVA i UVB. Promienie UVB są krótsze niż UVA i wpływają przede wszystkim na zewnętrzne warstwy skóry. To one powodują oparzenia słoneczne. Promienie UVA przenikają głębiej i mocniej, dając trwałą opaleniznę i uszkadzając włókna kolagenu, co prowadzi do tworzenia się zmarszczek. Astaksantyna chroni błony komórkowe i kolagen, neutralizując wolne rodniki powstałe w efekcie oddziaływania promieni UV.
W JAKI SPOSÓB ASTAKSANTYNA ZWIĘKSZA SIŁĘ MIĘŚNI I POPRAWIA WYTRZYMAŁOŚĆ?
Wolne rodniki tworzą się w organizmie nie tylko w wyniku narażenia na niekorzystne czynniki (promieniowanie UV, palenie papierosów, zła dieta), ale także w czasie normalnego funkcjonowania organizmu, np. trawienia i produkcji energii. W trakcie ćwiczeń oddychamy szybciej i mocniej, by zaopatrzyć tkanki w tlen potrzebny do wyprodukowania energii. Tworzy się więcej wolnych rodników, na co organizm reaguje w dłużej perspektywie czasu, produkując więcej endogennych antyoksydantów. Jednak najpierw wolne rodniki uruchamiają reakcję zapalną, wywołującą zmęczenie i ból mięśni. Astaksantyna tłumi ten proces, powstrzymując uszkodzenia mięśni i zapalenie. Dodatkowo badania wykazały, że osoby przyjmujące astaksantynę codziennie przez cztery tygodnie miały niższe stężenie kwasu mlekowego w mięśniach po intensywnych ćwiczeniach. Suplementacja trwająca sześć miesięcy owocowała znaczącym wzrostem wydajności organizmu. Podsumowując: astaksantyna pomaga zmniejszać uszkodzenia mięśni i przyspiesza ich regenerację po dużym wysiłku fizycznym.
JAK DZIAŁAJĄ KWASY OMEGA-3?
Organizm nie potrafi sam wyprodukować kwasów tłuszczowych Omega-3, dlatego musimy pozyskiwać je z diety. Kwasy te stanowią element wszystkich błon komórkowych w organizmie, w tym także w skórze. Wspomagają prawidłowe funkcjonowanie mózgu, narządu wzroku i układu nerwowego. Ich niedobór może prowadzić do depresji, różnych form demencji, trudności w nauce, ADHD u dzieci. Kwasy tłuszczowe Omega-3 zmniejszają także poziom trójglicerydów i złego cholesterolu, hamują zmiany miażdżycowe (stwardnienie tętnic) i obniżają ciśnienie krwi – a wszystkie te wymienione problemy zwiększają ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia – oraz generalnie łagodzą stany zapalne. Suplementacja Omega-3 może być szczególne istotna przy schorzeniach skórnych i mięśniowo-szkieletowych czy zapaleniach wewnętrznych, np. w leczeniu egzemy, łuszczycy, zapalenia stawów, zespołu jelita drażliwego.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Dołącz teraz, aby wyglądać świetnie, zarabiać pieniądze i bawić się doskonale!
https://pl.oriflame.com/business-opportunity/become-consultant?potentialSponsor=1959750&fbclid=IwAR0SZ9tnkDiFWILpDu6pS2A6VUFw7FDOybEFaW8k5y35_V7rSitFK1dlAZY&store=1959750